Ingredients
-
1kg Bób
-
1 łyżeczka Cukier
-
2 łyżeczki Sól
-
Opcjonalnie
-
3 liście Liść laurowy
-
3 ziarenka Ziele angielskie
Jak ugotować bób
Początkiem lata zaczyna się sezon na bób. Właśnie wtedy możemy spotkać na straganach ludzi z woreczkami wypchanymi świeżym bobem. Bardzo często ludzie przechodzą koło niego obojętnie, ponieważ obawiają się wzdęć (w końcu to roślina strączkowa) i nie wiedzą jak go przygotować. Rzeczywiście, jeśli rośliny strączkowe na talerzu pojawiają się od święta, to nie ma co się dziwić, że układ pokarmowy da o sobie znać przy nagłym obżarstwie bobem – organizm nie jest przyzwyczajony do strączków i nie umie sobie z nimi poradzić. Jeśli jednak zostaną włączone do codziennej diety, to żadna porcja bobu czy fasoli nie będzie już straszna. W dzisiejszym wpisie chcę Wam pokazać jak ugotować bób, aby był pyszny i łatwiejszy do przetrawienia.
Tak wygląda woreczek bobu. Zazwyczaj są to kilogramowe woreczki wypełnione szczęściem (bynajmniej dla mnie).
Czy warto sięgać po bób?
Tak! Jeśli tylko dowiesz się jak ugotować bób oraz co z niego zrobić, to naprawdę go pokochasz pod względem smakowym. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to zawiera bardzo dużo dobrej jakości białka, błonnika oraz sporo witaminy A i C. Bób jest stosunkowo mało kaloryczny i daje uczucie sytości, dlatego jeśli chcesz schudnąć, to koniecznie po niego sięgnij!
Jak zapobiegać wzdęciom?
Bób uwielbia towarzystwo ziół. Na szczęście część z nich ma nie tylko walory smakowe, ale również usprawniające pracę jelit lub rozkurczowe. Do dań z bobem wystarczy dodać miętę, szałwię lub tymianek. To na pewno pomoże!
Ponadto do gotowania bobu warto dodać liść laurowy i ziele angielskie. Nie wpłyną one zbytnio na smak bobu, ale jedząc go później poczujesz różnicę… a raczej nic nie poczujesz.
Jak jeść bób?
Jeśli bób jest młody, to po ugotowaniu możecie go jeść nawet ze skórką, chociaż ja zawsze go obieram – tak mi lepiej smakuje. Poza tym bób świetnie sprawdzi się w wielu daniach jako dodatek lub w roli głównej w pastach, sałatkach lub farszach. Na bazie bobu przygotowywałem już kilka przepisów i jestem w nim zakochany.
Zobacz przepisy z bobem
Składniki
Bób:: 1kg | |
Cukier:: 1 łyżeczka | |
Sól:: 2 łyżeczki | |
Opcjonalnie |
|
Liść laurowy:: 3 liście | |
Ziele angielskie:: 3 ziarenka |
Wykonanie
1
Gotowe
|
Jak gotować bób? |
2
Gotowe
|
W garnku zagotuj 2 litry wody, dodaj cukru, soli i ewentualnie liść laurowy oraz ziele angielskie. Wrzuć bób i gotuj około 10-15 minut. Jeśli bób jest starszy, to będzie potrzebował troszkę więcej czasu. Ugotowany bób = miękki, ale jędrny bób. Po tym czasie przelej go zimną wodą. Polecam jeść obranego - robi się to przez naruszenie skórki paznokciem i wyciśnięcie zielonego środka. |
Witaj, tak z ciekawości zapytam, po co cukier ?
Dla smakowitości 🙂
Po to samo, co sól 😛
Ja gotuję młody bób tak z 5 minut i nic mi potem nie jest, ale to może dlatego, że jestem przyzwyczajona do strączków 🙂
Witam, ja w Bobie jestem zakochany 🙂 wsuwam go przez cały rok. Ale ja gotuję z solą i czosnkiem (który też kocham) Młody wsuwam w całości ze skórką starszy bez skóry.
I nic mi nie dolega chociaż mam stwierdzone jelito nadwrażliwe.
pozdrawiam
pomoc z tym jelitem ////////////////////////? moze da sie cos z tym zrobic?
Mnie jakoś to warzywo nie podchodzi, chociaż próbowałam parę razy 🙂 Niestety, ze strączków uwielbiam czerwoną fasolę i zielony groszek 😉 I bynajmniej to forma przeczenia, więc powinno być „przynajmniej dla mnie” 😉
Ja zawsze robię go na parze. Tak samo wszystkie warzywa gotuję w garnku parowym. Bardziej intensywne smaki zostają w tym co się gotuje niż w wodzie. Mam wrażenie, że na parze też jest szybciej.
Też bardzo dobry pomysł 🙂
Ostatnio jadłem Bób, około 1970 roku – Ojciec lubił gotowany i następnie smażony na patelni, na smalcu, po obcieknięciu tłuszczu, lekko posolony – Jak szło się na grzyby to kieszenie były napełnione smażonym Bobem