Wegański twaróg

4 0
Wegański twaróg

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Składniki

Ilość porcji:
Orzechy nerkowca:: 260g
Płatki drożdżowe:: 1 łyżka
Ocet jabłkowy:: 2 łyżki
Sok z cytryny:: 2 łyżki
Woda:: 3 łyżki

Nutritional information

100g
Porcja
479
Kalorie
9g
Białko
37g
Tłuszcz
23g
Węgl.
  • 48 godzin
  • Serves 3
  • Hard

Ingredients

Share

Przepis na twaróg urodził się w mojej głowie na myśl o kanapkach z twarożkiem, posmarowanych powidłem śliwkowym lub z pomidorkiem i szczypiorkiem. Pyszne. Zaraz potem moje myśli zaczęły galopować. Zastanawiałem się co bym mógł z takiego serka zrobić, gdyby był wegański, jak by wyglądał… Jedynym warunkiem, w tym przypadku, było użycie wyłącznie produktów łatwo dostępnych, bo jednak nie każdy ma dostęp do kultur bakterii, a i z tego poza tym ciężko zrobić twaróg. Jest to czasochłonne i ciężkie zadanie, a przecież nie o to chodzi w gotowaniu, żeby utrudniać sobie życie, a raczej żeby robić to efektywnie, szybko, aby mieć czas na jedzenie w spokoju naszych pyszności. Po namysłach doszedłem do wniosku, że najlepszym głównym składnikiem będzie nerkowiec. Jest kremowy, delikatny i świetnie spisuje się w serkach. Kolejnym dylematem był oczywiście końcowy smak. Przecież nie chodzi o zrobienie kolejnego delikatnego serka tylko twarogu, który ma jednak swój specyficzny smak.

Formą i smakiem przypomina tradycyjny twaróg. Co do konsystencji to wszystko zależy głównie od ilości warstw pieluchy tetrowej. Przy jednej ser będzie bardziej zbity, a przy trzech jak ser (taki z kubełka) do sernika. Oczywiście każda wersja będzie smaczna i użyteczna. Ja zrobiłem z dwóch warstw. Twaróg wyszedł troszkę miękki, ale jest idealne pod pasty, serniki etc.

!!! Bardzo ważne jest odstawienie serka na 24-36 godzin w temperaturze pokojowej (najlepiej 21-25 stopni), aby powstał kwas mlekowy charakterystyczny dla produktów mlecznych, takich jak twaróg, kefir itd. To jest bardzo ważny proces !!!

[Ocena: 5]

Składniki

Ilość porcji:
Orzechy nerkowca:: 260g
Płatki drożdżowe:: 1 łyżka
Ocet jabłkowy:: 2 łyżki
Sok z cytryny:: 2 łyżki
Woda:: 3 łyżki

Wykonanie

1
Gotowe

Nerkowce mocz przez 24 godziny. Po tym czasie odcedź orzechy i przepłucz je pod bieżącą wodą. Umieść wszystkie składniki w kielichu blendera i miksuj do uzyskania kremowej i gładkiej konsystencji. Zostaw masę w blenderze na kilka godzin.

2
Gotowe

Na pieluszce tetrowej (najlepiej jednej lub dwóch warstwach) umieść masę z blendera, zbliż końce pieluszki, zwiąż sznurkiem i powieś tak powstały woreczek w pojemniczku (delikatnie odcieknie), odstaw w ciepłe miejsce (21-25 stopni) na 24 godziny. Jeśli temperatura będzie niższa, możliwe, że czas będzie musiał być przedłużony do 36 godzin.

3
Gotowe

Wyjmij serek, rozwiń i rozkoszuj się jego smakiem. Jeśli nie chce odejść od pieluszki, wsadź do lodówki na noc. Wtedy bez problemu odejdzie.

Konrad Budzyk

12953250 1131701273517045 1243788057 o
previous
Pasta bezjajeczna z ciecierzycy
kokopycha2
next
Koktajl chałwowy
12953250 1131701273517045 1243788057 o
previous
Pasta bezjajeczna z ciecierzycy
kokopycha2
next
Koktajl chałwowy
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila

Genialny przepis. Ja robilam twarog nerkowcowy z uzyciem kwasu mlekowego i tez byl pyszny

Konrad Budzyk

Ooo też super pomysł!

Mania

Właśnie myślałam o pierogach z serem na słodko… Nie sądziłam, że tak łatwo coś znajdę. Po maturach zabieram się za produkcję! 😀

Konrad Budzyk

Daj znać jak wyszły pierożki 🙂

Aga

Jakich innch orzechów można użyć? Włoskie nadają się?

Konrad Budzyk

Oj tego nie wiem 🙁 Prawdopodobnie migdały (bez skórki) ok, ale jak z innymi… nie mam pojęcia. Hmm może słonecznik?

Agnieszka

Czy ten twaróg nadaje się jako zamiennik tradycyjnego do ruskich pierogów?
Mam nietolerancje na nabiał, pszenicę i wiele innych, i o ile zrobienie innego ciasta niż pszenne nie jest problemem, o tyle pierogi ruskie już tak:)
Pozdrawiam

Konrad Budzyk

Myślę, że będzie się nadawał 🙂

Agnieszka

Wkrótce przetestuję i dam znać:)

Agnieszka

Zrobiłam w sobotę pierogi z tym serem. Jedyna modyfikacja, to zamiast 3 łyżek wody dałam 3 łyżki kefiru wodnego mocno dojrzałego:) Smakował i wyglądał jak zwykły twaróg, choć może trochę słodszy i cięższy w konsystencji (mówię tu już po wymieszaniu z ziemniakami i cebulą)
Mój Mąż stwierdził, że takie ruskie smakują o wiele lepiej od tradycyjnych, a mój tato w ogóle nie poczuł, że w pierogach nie ma tradycyjnego sera:)
Jestem bardzo zadowolona, na pewno będę wracać do tego przepisu:)

Grzegorz

W celach oszczędnościowych ja polecam pierogi ruskie z kaszą jaglaną. Odpowiednio ugotowana, z dodatkiem cytryny, oferuje smak i konsystencję bardzo zbliżoną do tradycyjnych „ruskich”.

Natomiast ten przepis testuję za kilka tygodni na Wigilię do pierogów na słodko. Myślę, że mogą być jeszcze lepsze niż twarogowe.

Konrad Budzyk

Osobiście nie robiłem, raz jadłem i smakowały mi, więc również na pewno spróbuję! 🙂

Gabrysia

A co w końcu z tymi nerkowcami? Ich toksycznym oczyszczaniem i wykorzystywaniem dzieci ? Lubie nerkowce ale to mnie przeraziło…

Konrad Budzyk

Można zastąpić słonecznikiem… może troszkę gorzej w smaku, ale taniej i bardziej etycznie 🙂

Grazyna

dałam’ lubię to’ , a przyjeło jako minus – taka uwaga 🙂

Grzegorz

Zawsze można kupić nerkowce Fair Trade – zakładając, że ufa się temu czy innemu systemowi certyfikacji.

Dodatkowo, w Wietnamie zbiór nerkowców jest powszechnie zautomatyzowany i ręczna praca nie istnieje więc warto kupić orzechy stamtąd jeśli chcemy pewnikiem uniknąć wyzyskiwania ludzi (tylko z drugiej strony coś co dla nas w pozycji uprzywilejowanej wygląda jak wyzysk często jest w wielu regionach jedyną opcją przeżycia – wiele ekonomicznych książek porusza ten temat, włącznie z klasykiem: „Out of Poverty” Benjamina Powella).

Konrad Budzyk

Ooo cenna uwaga. Na pewno przy następnych zakupach zobaczę skąd one są. Nie zmienia to faktu, że jest tak jak piszesz… Dla niektórych, to jedyna szansa na zarobek niestety.

Aneta

Ile wychodzi twarogu z takich ilości składników?

Konrad Budzyk

Około 300g

19
0
Masz pytanie? Spodobał Ci się przepis? Skomentuj!x