• Home
  • Materiał zewnętrzny
  • Dieta pudełkowa – jak wybrać pakiet z najlepszą kalorycznością dla siebie? Wskazówki przydatne przy obliczaniu zapotrzebowania energetycznego

Dieta pudełkowa – jak wybrać pakiet z najlepszą kalorycznością dla siebie? Wskazówki przydatne przy obliczaniu zapotrzebowania energetycznego

Dobór odpowiedniej kaloryczności jest niezwykle istotną kwestią. Skuteczność diety zależy w dużej mierze właśnie od energetyczności posiłków. Dlatego warto wiedzieć, co wpływa na zapotrzebowanie pokarmowe i jak samodzielnie obliczyć ile kalorii powinien mieć jadłospis. O czym trzeba pamiętać? 

Dieta pudełkowa a zapotrzebowanie energetyczne – podstawowe obliczenia

Kluczowym pojęciem, niezbędnym dla zrozumienia swojego zapotrzebowania energetycznego jest podstawowa przemiana materii (PPM). Jest to ilość kalorii, której organizm potrzebuje każdego dnia, aby podtrzymywać procesy fizjologiczne. To wielkość, która nie uwzględnia codziennej aktywności, zabezpiecza jedynie procesy życiowe. Dlatego nie zaleca się schodzenia poniżej wartości PPM, planując kaloryczność swojej diety. 

Podstawową przemianę materii można obliczyć przy pomocy specjalnych kalkulatorów, które są dostępne w internecie. Najdokładniejsze będą te, oparte na wzorach Harrisa-Benedicta i Miffilina. Jednak ustalenie poziomu PPM jest dopiero pierwszym krokiem do obliczenia swojego całkowitego zapotrzebowania.

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne – jaką kaloryczność cateringu wybrać?

Kolejnym etapem jest ustalenie poziomu swoich codziennych wydatków energetycznych. Pomóc może w tym współczynnik aktywności fizycznej (PAL). Obliczoną wcześniej wartość podstawowej przemiany materii wystarczy pomnożyć przez PAL, aby otrzymać kaloryczność odpowiadającą całkowitej przemianie materii (CPM). Jeśli chcesz utrzymać obecną masę ciała, to wybierz posiłki do diety pudełkowej o kaloryczności odpowiadającej wartości CPM. 

Dieta pudełkowa a odchudzanie

Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie masy ciała, to od obliczonej wartości całkowitej przemiany materii wystarczy odjąć ok. 500 kcal dziennie. Taki poziom redukcji zapewni zdrowe i skuteczne tempo chudnięcia. Trudno jest dokładnie przewidzieć, ile kilogramów możesz stracić w ciągu tygodnia, czy miesiąca takiej diety. 

Szybkość redukcji zależy np. od kompozycji ciała, czyli procentowej zawartości wody, mięśni i tkanki tłuszczowej. Ważenie się nie jest więc skuteczną metodą monitorowania tempa odchudzania. Dużo lepszym sposobem jest mierzenie obwodów – głównie w pasie i biodrach.

Catering dla sportowców

Pudełkowa dieta może być także wygodnym rozwiązaniem dla osób bardzo aktywnych fizycznie i tych, które budują masę mięśniową. To dobry sposób pozwalający kontrolować dzienną podaż kalorii – trzymanie się precyzyjnie ustalonych wartości jest bardzo ważne w przypadku osób, które regularnie trenują i dążą do osiągnięcia celów sportowych oraz sylwetkowych. Kaloryczność diety dla sportowca jest dobierana bardziej indywidualnie, dlatego w tym celu warto skonsultować się z dietetykiem. 

Jakie poziomy kaloryczności oferuje dieta pudełkowa?

Decydując się na catering dietetyczny, można wybierać spośród różnych poziomów kaloryczności. W zależności od rodzaju jadłospisu, zestawy w przedziale od 1000 do 4000 kcal, oferuje wygodnadieta.pl

Dzięki temu każdy może wybrać kaloryczność odpowiadającą własnemu zapotrzebowaniu. Klienci mają też możliwość bezpłatnego skonsultowania się z dietetykiem, w sprawie wyboru odpowiedniego menu.

Kaloryczność to nie wszystko – czym jeszcze warto się kierować, wybierając catering dietetyczny?

Zamawiając żywienie pudełkowe, możesz wybrać nie tylko kaloryczność diety, ale także jej rodzaj. W ofercie dostępne są np. opcje bezmięsne, z wykluczeniami różnych alergenów, czy zalecane w terapii chorób i zaburzeń. Ciekawym pomysłem jest też dieta z wyborem menu, dzięki której można codziennie urozmaicać swój jadłospis zgodnie z własnymi upodobaniami kulinarnymi.

[Ocena: 0]

Redaktor zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytanie? Spodobał Ci się przepis? Skomentuj!x