Dieta dla kobiety w ciąży – jaka najlepsza?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To okres radosnego oczekiwania, który jest jednak również wyzwaniem dla organizmu przyszłej mamy. Kobieta w tym czasie powinna zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Jednym z najważniejszych elementów jest dbałość o zdrową, zbilansowaną dietę. Jest to ważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się jaka dieta w czasie ciąży jest najlepsza. Wiedząc o tym, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Mówiąc o diecie kobiet w ciąży warto pamiętać, że każda ciąża jest wyjątkowa, dlatego też to, co sprawdzi się w przypadku jednej kobiety, może nie służyć drugiej. Istnieją oczywiście pewne uniwersalne zasady dotyczące komponowania posiłków dla ciężarnej, warto jednak brać pod uwagę swój stan zdrowia oraz wiele innych czynników. Wiele pań decyduje się na konsultację lekarską, która pozwala stworzyć dobrą, dopasowaną do ich potrzeb dietę. Dobrym pomysłem jest więc znalezienie sprawdzonego lekarza, który pomoże nam w tej kwestii. Polecanych lekarzy znajdziemy za pośrednictwem sieci – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “Ginekolog Warszawa” by trafić na specjalistów, którzy pomogą dopasować dietę do indywidualnych warunków zdrowotnych i preferencji.

Zróżnicowana dieta to podstawa

Podstawą zdrowej diety dla każdego z nas, a więc również dla kobiet w ciąży jest różnorodność. Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona, bogata w warzywa, owoce, mięso białe i czerwone oraz ryby. Spożywanie różnorodnych produktów jest jednym z najprostszych sposobów na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto sięgać po produkty, które są jak najmniej przetworzone i nie diety na tych samych składnikach każdego dnia. Ponadto przyszła mama powinna zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób przygotowywane są posiłki. Przykładowo, zamiast smażenia na głębokim tłuszczu lepiej postawić na gotowanie na parze lub pieczenie.

Dla dwoje lecz nie za dwóch

Wciąż pokutuje mylne przekonanie, że kobieta w ciąży powinna jeść więcej, ponieważ je dla siebie oraz dla dziecka. To szkodliwy mit, który często prowadzi do tego, że przyszła mama zbyt wiele przybiera na wadze oraz zmaga się z dolegliwościami i chorobami takimi jak mdłości, zgaga, problemy trawienne czy cukrzyca ciążowa. Owszem, w czasie ciąży organizm ma nieco zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne, jednak nie oznacza to, że posiłki, które spożywamy powinny być dwukrotnie większe niż przed ciążą. O wiele ważniejsza jest regularność w spożywaniu posiłków.

Unikaj ryzykownych produktów

Choć kobieta w ciąży może sięgać po większość produktów i dań istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Panie oczekujące narodzin dziecka powinny unikać jedzenia surowego mięsa czy ryb. Zrezygnować należy również z niepasteryzowanego mleka oraz jego przetworów. Mogą bowiem zawierać bakterie lub wirusy zagrażające zdrowiu matki i dziecka. Ponadto, przyszła mama pod żadnym pozorem nie powinna sięgać po alkohol, nie tylko w formie trunków, ale również słodyczy czy innych wyrobów, które zawierają go w swoim składzie. Musimy bowiem pamiętać, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu i nawet jego niewielkie ilości mogą mieć zły wpływ na dziecko. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie spożywania słodyczy, fast foodów oraz bardzo przetworzonej żywności, w której nie brakuje sztucznych dodatków.

Najważniejsze składniki w diecie ciężarnej kobiety

Dieta kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana i różnorodna. Istnieją jednak produkty, po które szczególnie warto sięgać w tym czasie. Pierwszym z nich są ryby morskie, takie jak łosoś, sardynki czy makrela, ponieważ stanowią one doskonałe źródło DHA. Ten kwas omega-3 odgrywa ogromną rolę w procesie rozwoju mózgu oraz oczu dziecka. Warto sięgać również po warzywa liściaste, orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe, które są cennymi źródłami kwasu foliowego. Jest to substancja, która pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u dziecka.

[Ocena: 0]

Redaktor zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytanie? Spodobał Ci się przepis? Skomentuj!x