Czy garnki można myć w zmywarce?

Zmywarka dla wielu jest jednym z najważniejszych, najbardziej lubianych kuchennych urządzeń. To właśnie dzięki niej możesz przecież pozbyć się męczącego obowiązku mycia naczyń i garnków. Czy jednak dotyczy to wszystkich kuchennych akcesoriów? Niestety nie! Przed włożeniem garnków do zmywarki koniecznie więc upewnij się, czy możesz to zrobić.

Garnki, które umyjesz w każdej zmywarce

Dobra wiadomość jest taka, że w zmywarce umyjesz zarówno garnki na indukcję, przeznaczone do gotowania na kuchence gazowej, jak i płycie ceramicznej. Ich typ nie ma większego znaczenia!

O wiele ważniejsze jest to, z jakiego materiału garnki zostały wykonane. Jeśli zdecydujesz się na komplet garnków ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości metalu, spokojnie możesz włożyć je do zmywarki. Do mechanicznego mycia najlepiej nadają się te z nich, na których znajdziesz oznaczenie 18/10. Co to takiego?

Symbol 18/10 oznacza, że Twoje garnki w 18% zostały wykonane z chromu, a w 10% z niklu. Te dodatki ochronią naczynia przed korozją, zarysowaniami oraz zmianą barwy w trakcie mycia w zmywarce. Jeśli się na nie zdecydujesz, najlepiej postawić od razu na zestaw sprawdzonego producenta, który posłuży Ci naprawdę długo – tak jak komplet garnków od Tadar.pl.

W zmywarce umyjesz też niektóre garnki emaliowane. Zawsze jednak sprawdź najpierw, czy znajduje się na nich odpowiedni symbol. Może to być znak kieliszka i widelca wpisany w kwadrat albo symbol naczynia z kropelkami wody w środku. Jeśli go nie ma, ogranicz się do okazjonalnego mycia emalii w zmywarce – pod wpływem wysokiej temperatury może ona stracić połysk, a nawet odpryskiwać!

Jak przygotować garnki do mycia?

Czy zdarzało Ci się wkładać garnki do zmywarki, a potem i tak myć je drugi raz ręcznie? Jeśli tak, następnym razem wypróbuj kilka naszych sposobów:

  • Usuń z powierzchni garnków resztki jedzenia. Kiedy są świeże, wystarczy zebrać je łyżką lub widelcem i wyrzucić. Możesz też posłużyć się specjalną szczotką na rączce.
  • Zaschnięte lub przypalone resztki odmocz najpierw w wodzie. Dopiero, gdy większość uda Ci się łatwo usunąć ręcznie, włóż garnek do zmywarki.
  • Najbrudniejsze garnki ułóż w dolnej części zmywarki. Zwykle panuje tam wyższa temperatura, więc mycie będzie bardziej efektywne. Zawsze układaj je dnem do góry, aby nie nabrały wody wymieszanej z detergentami do mycia!

Czyste garnki najlepiej od razu wyjąć ze zmywarki i wytrzeć do sucha. Zabezpieczysz wówczas ich powierzchnię przed pojawieniem się plam i zacieków.

A jeśli zauważysz na garnkach kolorowe, tęczowe plamy? Przetrzyj takie miejsca wodą z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego, a potem dokładnie przepłucz garnek.

Z tymi garnkami lepiej uważać! Jakich naczyń nie powinno się myć w zmywarce?

Jeśli zdecydowałeś się na komplet garnków z powłoką teflonową lub ceramiczną, pozostań przy myciu ręcznym. Takie naczynia, myte w zmywarce, szybko stracą swoje właściwości – teflonowa powłoka może wręcz zacząć się łuszczyć, a garnek przestanie nadawać się do użytku!

Do zmywarki nie wkładaj też garnków żeliwnych. Gorące powietrze w zmywarce może uszkodzić ich powierzchnię, a przez to garnki nie będą już odporne na rdzewienie.

Rdzewieć pod wpływem temperatur panujących w zmywarce mogą też garnki aluminiowe – je także warto więc za każdym razem umyć ręcznie.

W zmywarce nie powinno się umieszczać również garnków ręcznie malowanych i zdobionych – takie elementy zazwyczaj nie są odporne na wysokie temperatury wody i pary wodnej. W tym przypadku powinieneś też uważać na stosowane detergenty – ręcznie zdobione naczynia najlepiej oczyszczać wodą połączoną z niewielką ilością delikatnego płynu do naczyń.

Uważaj wreszcie przy naczyniach miedzianych. Mycie w zmywarce może pozbawić miedziane garnki najbardziej wartościowych cech estetycznych – pięknego koloru i połysku.

Właściwa pielęgnacja garnków to gwarancja zachowania na długo ich pięknego wyglądu oraz funkcjonalności. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, za każdym razem sprawdzaj umieszczone na nich oznaczenia i wybieraj tylko te, które nadają się do mycia w zmywarce. Dzięki temu na pewno zaoszczędzisz sporo czasu – i unikniesz nielubianej czynności: ręcznego zmywania!

[Ocena: 0]

Konrad Budzyk

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytanie? Spodobał Ci się przepis? Skomentuj!x